Patates Kızartması: Mükemmel Patates Kızartmanın Püf Noktaları

İyi patates kızartması yapmanın püf noktaları vardır. Patates kızartılacak yağın sıcaklığı yaklaşık 195 derece olmalıdır. Hem vitamin hem de mineral yönünden zengin bir besin olan patates, günlük alınması önerilen C Vitamini miktarının 1/3’ünü karşılar. Patatesin %20’si karbonhidrattır. Kolesterol içermez, kalori değeri de oldukça düşüktür. 100 gram patates 40 kalori içerir…


 

Taze patates her ne kadar nisan ayından itibaren pazara çıksa da en lezzetli olduğu zaman haziran ayıdır. Olgunlaşmadan toplanan patatesler bekletilmeden tüketilir. Kabukları çok incedir. Hafif bir fırçalama ile bile ayıklanır. Hem vitamin hem de mineral yönünden zengin bir besin olan patates, günlük alınması önerilen C Vitamini miktarının 1/3’ünü karşılar. Patatesin %20’si karbonhidrattır. Kolesterol içermez, kalori değeri de oldukça düşüktür. 100 gram patates 40 kalori içerir.

 

İyi patates kızartması yapmanın püf noktaları vardır.

Bir kızartmanın; dış kısmı gevrek, iç kısmı yumuşak olmalı ve ağızda dağılmalıdır. Kızartma aşırı kuru ya da yağlı olmamalıdır. Kızartma için iyi cins patates seçilmelidir.

  • Patatesleri doğradıktan sonra 30 dakika suda bekletin.
  • Bu işlem patateslerin nişasta oranını azaltır ve su ile şişmelerini sağlar.
  • Daha sonra soğuk su ile yıkayın ve mutlaka kurulayın.
  • Kızartma kabının 1/3’ünü yağ ile doldurun.
  • Fazla yağ, yüzeyde baloncukların oluşmasına neden olur.
  • Yağın sıcaklığı yaklaşık 195 derece olmalıdır.
  • Yağın sıcaklığını termometre ile ölçebileceğiniz gibi, bir parça ekmek ile de ölçebilirsiniz. Küp şeklindeki ekmeği yağın içine atın. 1 dakika içinde kızarırsa yağ hazır demektir.
  • Kızartma sepeti kullanın.
  • Patatesleri sepetle beraber yağa daldırdıktan 6-7 dakika sonra alın.
  • Kızarmış patateslerin fazla yağını kağıt havlu ile alın ve tuz ile tatlandırarak servis yapın.

Bu önerilerimi mutlaka dikkate alın!

 

Yöresel ürünler, anadolu lezzetleri artık teknoloji sayesinde kapımıza kadar geliyor. Üstelik şimdi tikokupon diye de bir indirim kuponu var. Mesela yöresel ürünleri tarladan evimize kadar getiren Olsada Yesek, Hasanbey Çiftliği, Memleketten Gelsin gibi popüler online mağazaların indirim kuponlarını tikokupon’da bulmak mümkün. İlgilenen okurlara göz atmalarını tavsiye edebilirim.

İlginizi Çekebilir

yemek-hazirlarken

Yemek Hazırlarken

Televizyonlarda giderek sayısı artan yemek programlarını boş gözlerle değil, dikkatle ve eleştirel nazarla izlediğimizde bazı …

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir