Kutnu Kumaşı ve Kutnu Dokuma – Gaziantep El Sanatları

Kutnu Kumaşı; çözgüsü floş ipek (suni), atkısı pamuk ipliğinden olduğundan sıcak iklimler için uygun ve sağlıklı bir kumaştır. İşte Gaziantep’in 16. yüzyıldan bu yana dokunan geleneksel kumaşının öyküsü…

Kutnu Kumaşı

Gaziantep’in 16. yüzyıldan bu yana dokunan geleneksel kumaşı olan Kutnu Kumaşı; çözgüsü floş ipek (suni), atkısı pamuk ipliğinden olduğundan sıcak iklimler için uygun ve sağlıklı bir kumaştır.

 

Kutnu Dokuma

Kutnu dokuma, sadece Türkiye’de ve Gaziantep’te 16. yüzyıldan beri dokunuyor. Kutnu dokumasından yapılan kaftanlar padişahların en önemli giysileriydi. Sonrasında ise Anadolu’daki yerel giysiler, yatak yüzleri hep kutnu dokumasıyla yapılmıştı. Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarını aşarak, ipek yolundan geçen tacirlerin ellerinde Avrupa ve Amerika’ya kadar gitti. Eskiden, evlerde bütün aile bireylerinin birlikte icra ettikleri, önemli bir geçim kaynağıydı.

 

Kutnu Dokuma Nasıl Yapılır?

Kutnu dokuma, kamçılı çekme tezgâhta, mekikle dokuma tekniği kullanılarak dokunur. Bugün tezgaha bir motor eklenmiş olarak aynı teknikle üretiliyor. Çözgüsü floş ipek (suni), atkısı pamuk ipliğinden olduğundan sıcak iklimler için uygun ve sağlıklı bir kumaş. Kumaş, çözgü sayısına göre isimlendirilir, çoğunlukla çizgili olarak yaklaşık 60 çeşit model üretiliyor. Tezgah boyuna bağlı olarak eni 60 cm.dir. İplikler dolap denilen kasnağa sarılır. 104 adet ip birleşip yedi kez dönüyor kasnağın her sırasını. Kasnaktan çıkarılan iplikler top haline getirilir ve kök boyalarla renklendikten sonra kopmamaları için mezekçilere gönderilerek düzeltilir. Tarakçılar, önlerine gelen iplikleri renge ve desene göre tarağa çekerler. Sonra tezgâha çekilip mekikler atılmaya, kutnular dokunmaya başlanır. Saç kılı inceliğindeki ip,  “Tarakçı”, “Haşılcı”, “Boyacı”, “Mezekçi” ustalarının ellerinden geçtikten sonra kumaş haline gelir.

Kutnu dokuma geleneği Gaziantep’in tekstilde dünya lideri olmasının tesadüf olmadığını gösteriyor.

 

www.marketantep.com, Gaziantep’in zengin yaşam kültürünü yansıtan ve geleneksel ürünleri satışa sunan bir site. Kültürü yaşatmak, o kültürün ürünlerini yaşatmakla eşdeğerdir.  Biliyoruz ki ne kadar talep olursa o kadar yaşayacak el sanatları ve yemek tarifleri… Ve  nesilden nesile aktarılabilecekler…

Tavsiyeler

Özgüven GeliştirmeÖzgüveni Arttırmanın Sırlarını Öğrenin

14 günde özgüveninizi 2’ye katlamaya ne dersiniz? Şaşırtıcı ama denemeye değer…  Dünyada pek çok kişi bu program sayesinde özgüvenli, sosyal ve mutlu bir hayata erişiyor. Utangaçlığından ve korkularından kurtuluyor. Sensei'nin "Yürüyen Özgüven" seti sayesinde özgüven arttırmanın sırlarını hemen öğrenin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir