Home > Makaleler > İş Dünyası > Muhasebe ve Finans > Barter Ticaret Sistemi: Barter, Takas, Kliring Nedir?

Barter Ticaret Sistemi: Barter, Takas, Kliring Nedir?

Barter, takas, trampa ve kliring nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır? Barter, takas, trampa ve kliring ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını makalemizde bulacaksınız…


 

Terim olarak barter, takas anlamına geliyor. Ancak barter ticaret sistemi, bilinen birebir karşılıklı takas işlemlerinden farklı gelişmiş bir sistemdir. Basit anlatımla takas; insanların elindeki ihtiyaç fazlası malın, ihtiyaç hissedilen mal ile değiştirilmesi demektir. İş makinesi veren tarafın, petrol almak suretiyle alacağını tahsil etmesi gibi. Alacağın kapatılması için miktar ayarlaması yapılamayan hâllerde, borçlu kalan taraf, milletlerarası para birimi ile nakit ödeme yaparak hesabı kapatır.

 

Kabul edilmeli ki takas, basit olmakla birlikte, ilkel ve büyük ölçüde karşılıklı güven esasına dayalı bir sistemdir. İhtiyaç fazlası malların karşılıklı olarak aynı anda teslimi mümkün olmayabilir. Bu durumda bir aracı kurumun, garantör olarak devrede olması gerekir ki “takas odaları” bu sebeple oluşturulmuş kurumlardır. Tarih öncesi ilkel toplumların ticaret sistemi olan takas, günümüzde geliştirilmiş ve kolayca uygulanabilir şartlara kavuşturulmuştur. Bu gelişmiş şekiller; barter ve klirink olarak bilinmektedir.

 

Takas işleminin bir adı da trampadır. Takas ve trampa, barter uygulamasının daha saf ve ilkel şeklidir. Halk anlatımı ile değiş-tokuş olarak ifade edilen bir alış-veriş sistemidir. Diğer bir ifade ile üye firmanın satın aldığı mal ve hizmet bedelini, kendi ürettiği mal ve/veya hizmetle ödemesidir. Bu işlemde alıcı ve satıcı bir araya gelmezler. İşlemleri, başından sonuna kadar organizatör konumundaki bir barter firması yürütür. Para, fiilî olarak kullanılmaz. Yalnızca muhasebe kayıtları için devrededir. Sistem; uygulamada hem mal ve hizmetin satışında bir pazarlama tekniği, hem de bir ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Barter ticareti; takas ve trampa işleminin gelişmiş ve modern bir şeklidir.

 

Uluslararası Barter yani Kliring Nedir? Barter ile Kliring Arasında Ne Fark Vardır?

Kliring yani uluslararası barter, İki ülke arasında yapılan alış-veriş bedellerinin karşılıklı olarak malla ödenmesidir. Krilink işlemi, ilgili devletler arasında imzalanan “kliring sözleşmesi” ile gerçekleştirilir. Barter ile kliring arasındaki fark; birincisinde sistem düzenleyicisinin özel sektöre ait bir şirket, ikincisinde ise devlet olmasıdır. Klirink sisteminde Merkez Bankası veya muhabir banka devrededir. Klirink sözleşmesi imzalanan ülkelerdeki üretici, alıcısını bulup ihracatı gerçekleştirir. Gümrük Çıkış Beyannâmesi (GÇB) denilen belgeyi bankaya gösterip ihraç ettiği mal bedelini alır. Merkez Bankası, ödediği mal bedelini ilgili firmanın hesabına borç kaydeder. O ülkeden ülkemize sevk edilen mallar da hesaba alacak olarak geçer. Borç – alacak farkı, sözleşmede belirtilen dönemin sonunda nakit olarak ödenir veya bir sonraki devreye intikal ettirilir. Barter ticareti ile alakalı daha geniş bilgiyi Anadolu Barter‘ın sitesini ziyaret ederek edinebilirsiniz.

Parasız Ticaretin Öncüsü Anadolu Barter bütün sektörler için, alternatif iş imkanları sunuyor. Sistemin işleyişi ve detaylı bilgi için lütfen http://www.anadolubarter.com.tr web sitemizi ziyaret edin.

 

Hibe Kredi KullanınHibe Kredi Kullanmayı Düşündünüz Mü?

Projeniz veya fikriniz mi var? Yeni bir girişimde mi bulunmak istiyorsunuz? Hibe Kredi almak isteyen Girişimci ve Kobilere ihtiyaç duyacakları sermaye desteğini devlet sağlıyor. Geri ödemesiz 50.000TL ve %0 faizli 100.000TL kredi kullanmak mümkün. Uzman danışmanların hazırladığı Hibe Kredi destek programı kredi başvurunuzun tüm aşamalarında size yardımcı olabilir. Dijital e-kitap olarak yayınlanan bu program aynı zamanda işin sırlarını da anlatıyor.

İlginizi Çekebilir

Kredi Kartı Borcunuzu Ertelemeyin

Kredi kartı borcunuzu ertelediğiniz zaman başınıza gelebilecek en kötü şey belkide kartınızın yasal işlemlere maruz …

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir